Beynimizin içindeki sıvı dolu odacıklara ventrikül adı verilir. Normal genişlikleri 6-8mm arasındadır. Ventriküllerin 10mm den geniş olması durumuna ventrikülomegali adı verilir ve ultrasonografi ile tespit edilebilir. Beynin anatomik yapısındaki bozukluklar sonucunda  beyin omurilik sıvısının döngüsünün bozulması nedeniyle oluşur.

Ventrikülomegali

Bebeğiniz ikinci üç ayda incelenirken bu ventriküllerin genişliği 10-12mm arasında ölçülmesine hafif, 15mm ye kadar ölçülmesi orta dereceli ve 15mm den geniş ölçülmesine şiddetli ventrikülomegali adı verilir.

Bebeğinizde böyle bir durum olması eşlik edebilecek başka anomalilerin ihtimalini arttırdığı için ayrıntılı ultrasonografi ile bebeğiniz detaylı incelenmelidir. Ventrikülomegali kromozom bozuklukları ile birlikte sık görüldüğü için kromozom incelemesi önerilebilir. Şüpheli durumlarda manyetik rezonans görüntüleme (MRI) yöntemine başvurulabilir. Yirminci gebelik haftasından sonra MRI yapılabilir. Gebeliğin ikinci üç ayında ventrikülomegali tespit edildiğinde %15 ilerleme ihtimalinden dolayı ultrasonografi ile iki haftada bir takip edilmelidir. Bazı olgularda sitomegalovirus (CMV) ve toxoplasmozis infeksiyonları sebep olarak gösterilir. Bu infeksiyonlar taranabilir.