Merhabalar,  ben Op. Dr. Cüneyt Genç 1994 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olarak aynı yıl içerisinde Hacettepe’nin kadın hastalıkları ve doğum anabilim dalında ihtisasa başladım. İhtisasımı bitirdiğim 1998 yılında ise sağlık sektöründe özel olarak çalışmaya başladım. 1998 yılında Hacettepe Üniversitesi’nden aldığım Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasımın ardından hem devlet hastanelerinde hem de özel sektörde çalıştım.

Cüneyt Genç
Dr. Cüneyt Genç

Ankara Bayındır Hastanesi’nde 7 yıl ve yeni adıyla TOBB ETÜ Özel Hastanesi (eski adıyla Özel Mesa Hastanesi’nde) 1 yıl hizmet verdim. Ardından da 2008 yılında kendi özel muayenehanemi açmaya karar verdim. O tarihten beri hastalarımı kendi muayenehanemde kabul etmekteyim. Bütün özel hastanelerle anlaşmalı olduğum için operasyonlarımı ve doğumlarımı da hastalarımın istediği hastanelerde gerçekleştiriyorum.Meslek hayatım boyunca hep hasta memnuniyetine odaklı ve çalışma şekli benimsedim.  Yirmi yılın üzerindeki meslek hayatım boyunca 500’den fazla sayıda açık–kapalı, jinekolojik, rahim ve kist ameliyatı ve binlerce normal doğum ve sezaryen yaptım. Gebelik takibi ve özellikle sorunlu gebeliklerle ilgilenmeyi severim. Bir riskli gebenin başarılı doğumunu takiben yüzüne yansıyan mutluluk bütün yorgunluğumu unutturur.

Gebelik Takibi

Muayenehanemde son teknoloji 4 boyutlu  (4-D)   ultrasonografi, NST (non stress test) gibi yöntemlerle gebelik takibi yapıyorum. Amniosentez gibi işlemleri de yine özel muayenehanemde yapmaktayım.

Ultrason

Gebelikte sakatlık taramaları için kullandığımız yöntemler arasında, ultrasonografi, anne adayının kanından bakılan hormonal testler ve bebeğin amnion sıvısından, plasentasından ya da kanından örnek alma işlemleri yer almaktadır. Sağlık alanında kullanılan en yeni teknoloji sakatlık taramaları bebeğe herhangi bir şekilde dokunmadan, anne adayının kanından alınan örnekten bebeğin kromozomlarının incelenmesi yöntemi ile yapılıyor.

Günümüzde ultrason taramaları anomalilerin tespiti konusunda büyük bir önem teşkil ediyor. Bu yüzden de aileler ayrıntılı ultrason taramalarıyla ilgili en doğru şekilde bilgilendirilip taramalarda kullanılan yöntemler konusunda bilinçlendirilmelidir.
Ayrıntılı ultrasonografi için en uygun haftalar gebelik sürecinin 20-22. haftalardır. Çünkü bu haftalara gelindiğinde bebeğinizin kalbi de dahil olmak üzere bütün organları incelenmek için uygun büyüklüğe gelmiş halde olur. Zayıf hastalarda bu taramanın yapılması 18. haftada bile mümkün olabilir.
Detaylı tarama vakit ve dikkat isteyen bir sakatlık taramasıdır.

İyi cihazlarla taramanın tanı gücü arttırılır. Bazı hastalar, detaylı taramanın 4 boyutlu ultrasonografi ile yapıldığını ve bu tarama sırasında bebeğin her yerinin görüldüğünü düşünürler fakat detaylı taramada aslında sanıldığının aksine 2 boyutlu ultrasonografi kullanılır. Bazı hastalar ise dörtlü taramayı detaylı tarama olarak düşünürler ama dörtlü tarama, down sendromu taramasında kullanılan kandan bakılarak ölçülen hormonal tarama testidir yani detaylı tarama testi değildir.

Ultrason Taramaları Konusunda Bilinçli Olunmalı

Detaylı tarama, uzman ellerde ve iyi cihazlarla yapılsa da annenin kilosuna, bebeğin amnion sıvısı durumuna ve pozisyonuna bağlı olarak anomalilerin %3-7’si tespit edilemeyebilir. Gebe kadınlar detaylı taramaya girdiklerinde bütün risklerin bu taramayla tespit edilebileceğini düşünürler. Fakat bu taramayla tüm sakatlıklar tespit edilemeyebilir ve bu durumla ilgili gebe kadınlar bilgilendirilmelidir.
Düşük risk grubu gebelerde hormonal tarama testleri sonucu normal çıkmış ise ve detaylı taramada anormal bulgu yok ise bebeğin kromozomal bir bozuklukla doğma ihtimali düşüktür. Gebelikte anomali taramaları için kullanılan tüm testlerde belli bir oranda yanılma payı vardır ama birden çok test yapmak da başarı oranını arttırmaz. Özellikle 35 yaş altı gebelerde ikili test sonucu düşük risk çıkmış ise diğer testlerin yapılması önerilmez. Düşük risk grubu hastaya birden çok test yapmak çoğu zaman kafa karışıklığına neden olur.

Eğitimler

Gebelik takibinde son aylara yaklaşırken de emzirme eğitimleri, bebek bakım eğitimleri düzenleyerek anne adaylarının doğum sonrası hazırlıklarına yardımcı oluyorum. Muayenehanem Türkiye’de ki ilk ve tek ‘’bebek dostu muayenehane’’ sertifikasına sahip muayenehanedir. Jinekolojik hastalar için yıllık smear testi  takibi, ultrasonografi ile kist ve miyom takibi, serviks hastalıklarında kolposkopi  ve LEEP gibi minör cerrahi işlemler, yasal sınırlardaki gebelik sonlandırma işlemleri olan dilatasyon  ve küretaj, vajen ve labium estetiği gibi minör cerrahi işlemler  yine tarafımdan muayenehanemde yapılmaktadır. Jinekolojik hastaların majör cerrahi gerektiren operasyonları anlaşmalı olduğumuz özel hastanelerde gerçekleştirilmektedir.

Op. Dr. Cüneyt Genç

Website: Cüneyt Genç
Muayenehane Adres: Maidan İş ve Yaşam Merkezi C Blok No: 4C/99 Eskişehir Yolu, Bilkent Kavşağı, 2118. Cad. Mustafa Kemal Mahallesi Çankaya Ankara
Muayenehane Telefon: +90 312 286 3302